Zdrowie

Pokrzywa dobra nie tylko na włosy- dlaczego teraz warto ją zbierać?

Pokrzywę zna każdy z nas i unika jej jak ognia. Niesłusznie, bo świeża, majowa pokrzywa to bogactwo witamin i mikroelementów, które tak bardzo są nam teraz potrzebne.
Warto wybrać się w tym miesiącu do lasu czy gdziekolwiek dalej za miasto, z dala od ruchliwych szos i zbierać młode pokrzywy (najlepiej ich czubki i jeszcze przed kwitnieniem), by przyrządzić z nich koktajl- bombę witaminową.
Kiedyś piłam napar z suszonej pokrzywy przez wzgląd na włosy, ale jak to z ziołami bywa, trzeba dozować je umiejętnie i nie wszystkim smakują. U mnie to całe gotowanie skrzypopokrzywy nie sprawdziło się, wywar mi nie smakował i za dużo było przy nim zachodu.
Co innego młodziutka, majowa pokrzywa. Liście tej parzącej roślinki zawierają fitosterole, które obniżają poziom złego cholesterolu, garbniki, które wypłukują z organizmu metale ciężkie, chlorofil, witaminy A, C, B2, E, K, sole mineralne, enzymy, kwasy organiczne (m.in. kwas mrówkowy znajdujący się w parzących włoskach), które podkręcają przemianę materii, flawonoidy, które dezynfekują drogi moczowe i hormony roślinne.
Dlaczego warto jeść wiosenną pokrzywę?

-> działa moczopędnie dlatego wykorzystywana jest w leczeniu kamicy nerkowej
-> poprawia przemianę materii, pobudza wydzielanie soku żołądkowego, działa ochronnie na błonę śluzową żołądka- sprzyja więc wrzodowcom
->przeciwdziała anemii powodując wzrost ilości czerwonych krwinek i hemoglobiny, ma dużą zawartość żelaza oraz witaminy C, po dwóch tygodniach picia można zauważyć zmiany- choćby po zdrowych rumieńcach 😉
->dobrze działa na cerę i włosy, wspomaga leczenie trądziku (możliwy jest wysyp krostek po około dwóch tygodniach picia, związany z oczyszczaniem organizmu) oraz hamuje wypadanie włosów
wzmacnia odporność

  Przeciwwskazania:

  ciąża
  nowotwory macicy
  przyjmowanie leków przeciwcukrzycowych

   Świeżą pokrzywę można dodawać do sałatek, past jajecznych, można wycisnąć z niej sok, a ja? Ja ją najpierw oparzam wrzątkiem, następnie blenduję, dodaję do niej sok z połowy cytryny oraz łyżkę miodu i oczywiście dopełniam wodą. Taki koktajl staram się się pić w miarę regularnie przynajmniej przez dwa tygodnie, w zeszłym roku udało mi się pić taki koktajl cały miesiąc na czczo! 🙂
   Pewnie zastanawiacie się jak smakuje taki koktajl pokrzywowy. Do najlepszych nie należy, ale jeśli dorzuci się do niego pomarańczę albo jabłko i selera naciowego, staję się naprawdę dobry. Niemniej jednak dla mnie znośny jest smak pokrzywy w połączeniu z miodem i cytryną, więc piję koktajl w uboższej wersji.

   koktajl pokrzywa
   pokrzywa na włosy

   if (typeof CeneoAPOptions == “undefined” || CeneoAPOptions == null)
   {
   var CeneoAPOptions = new Array();
   stamp = parseInt(new Date().getTime()/86400, 10);
   var script = document.createElement(“script”);
   script.setAttribute(“type”, “text/javascript”);
   script.setAttribute(“src”, “//partnerzyapi.ceneo.pl/External/ap.js?”+stamp);
   script.setAttribute(“charset”, “utf-8”);
   var head = document.getElementsByTagName(“head”)[0];
   head.appendChild(script);
   }

   CeneoAPOptions[CeneoAPOptions.length] =
   {
   ad_creation: 82866,
   ad_channel: 12459,
   ad_partner: 9965,
   ad_type: 1,
   ad_content: ‘2516,2517,2518,2531’,
   ad_format: 4,
   ad_newpage: true,
   ad_basket: false,
   ad_container: ‘ceneoaffcontainer82866’,
   ad_formatTypeId: 1,
   ad_contextual: false,
   ad_recommended: true
   };

   Z filiżanką kawy to moje własne miejsce w sieci. Zapraszam Cię do mojego świata, usiądź wygodnie i napij się ze mną filiżanki aromatycznej kawy. Jestem autorką lifestylowego bloga www.zfilizankakawy.tv, gdzie dzielę się z Wami wszystkim co mnie fascynuje i co jest dla mnie ważne.

   82 komentarze

   Dodaj komentarz

   Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *