Wnętrza

Aranżacja balkonu – wiosenne inspiracje

Wiosna zbliża się do nas wielkimi krokami. W okna coraz częściej zagląda nam słońce, storczyki kwitną na parapecie, być może u wielu z Was zieleni się już rzeżucha, w kwiaciarniach zaczyna roić się od  żonkili i tulipanów.  Niedługo zrobi się zielono, rześko, kwitnącą i pachnąco. To najwyższy czas by zainteresować się swoim ogródkiem, werandą, tarasem czy balkonem.

Wychowałam się w wielkim domu z ogrodem i od najmłodszych lat przyzwyczajona byłam do jadania na świeżym powietrzu, grillowania, grania w piłkę czy badmintona kiedy tylko miałam na to czas i ochotę. Ogród to taka przydomowa oaza, własny kawałek ziemi, który można zaprojektować wedle swoich upodobań, przyzwyczajeń czy nawet hobby.  Kiedy więc wprowadziłam się do malutkiego mieszkania w bloku bez balkonu, fizycznie wręcz, odczuwałam brak ogrodu. Bo ogród to nie tylko grill i smażenie się na złoto na leżaku, to także pranie schnące na świeżym powietrzu, niepryskane niczym, ekologiczne zioła oraz swojego rodzaju bezpieczeństwo (dużo wygodniej jest mamie, gdy dziecko bawi się na własnym podwórku niż na placu zabaw pełnym obcych ludzi, czasem także psów, kotów itp.).

Przyzwyczaiłam się do braku ogrodu, ale nie byłabym sobą gdybym zadowoliła się byle czym ;). Marzyłam więc o werandzie i gdy tylko udało nam się wynająć mieszkanie z balkonem wiedziałam, że będzie on musiał zastąpić mi ogród.

Balkon z powodzeniem może stać się kameralną i przytulną oazą zieleni, gdzie będziecie mogli nie tylko suszyć pranie czy wietrzyć pościel, ale także jadać, odpoczywać czy bawić się dziećmi. Wystarczy go tylko rozsądnie urządzić. Jeśli do zagospodarowania masz małą przestrzeń, musisz pamiętać przede wszystkim o funkcjonalnej części balkonu. Jeśli zastawisz większość wolnej przestrzeni kwiatami czy ziołami w donicach, może okazać się, że zabraknie miejsca na stoliczek, przy którym mogłabyś rano wypić kawę. Warto więc tak rozplanować przestrzeń, by jednocześnie „odgrodzić” się nieco do świata zewnętrznego i pozostawić dużo wolnej przestrzeni. Dobrym rozwiązaniem będzie zainstalowanie suszarki sufitowej, dzięki której zaoszczędzisz mnóstwo miejsca.

Jeśli Twój balkon jest wąski i mały postaw na jasne kolory, które optycznie powiększają przestrzeń. Jeśli kochasz otaczać się zielenią, możesz zakupić donice montowane na zewnątrz barierek i posadzić w nich płożące się kwiaty (sunsatia, pelargonia wisząca, fuksja, wilec klapowany), które będą nie tylko ozdobą, ale także zasłoną dla ciekawskich oczu.

Świetnym i niedrogim rozwiązaniem do stworzenia mebli będzie wykorzystanie palet, niepotrzebnych, starych drabin, zniszczonych taboretów itp. Odnowienie i recykling takich rzeczy wymaga czasem trochę cierpliwości, ale jest świetnym sposobem na relaks i oszczędność. Jeśli wykorzystasz palety jako podstawę kanapy, wystarczy że zakupisz kilka dużych poduch i pled, by nadać balkonowi przytulności, a sobie zapewnić komfortowy wypoczynek.

Oświetlenie nada Twojemu mini ogrodowi klimatu, dlatego przemyśl czy chcesz nadać mu charakter skandynawski i użyć białych, surowych lampionów czy ożywić balkon pastelowymi kotonkami. Urządzając balkon popuść wodze fantazji, nie potrzeba wielkich nakładów finansowych, by każdego wieczoru cieszyć się zapachem macierzanki przy blasku białych latarenek popijając koktajl z letnich poziomek.

Na koniec garść inspiracji:

Modernistyczny balkon, taras i weranda od Full Ideas by Rita Salgueiro

Wiejski balkon, taras i weranda od Studio Earthbox

Z filiżanką kawy to moje własne miejsce w sieci. Zapraszam Cię do mojego świata, usiądź wygodnie i napij się ze mną filiżanki aromatycznej kawy. Jestem autorką lifestylowego bloga www.zfilizankakawy.tv, gdzie dzielę się z Wami wszystkim co mnie fascynuje i co jest dla mnie ważne.

32 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *