Podróże

San Gimignano – co warto zobaczyć będąc w Toskanii?

Zaklęte w czasie, pełne uroku, pachnące dobrym jedzeniem San Gimignano to mieścinka znajdująca się w rejonie Toskanii w prowincji Siena. Otoczone z każdej strony zalesionymi wzgórzami i winnicami sprawia wrażenie małej kamienistej wysepki wśród połaci zieleni.

San Gimignano zwane “średniowiecznym Manhattanem” leży pomiędzy Florencją i Sieną. Dlaczego warto odwiedzić to miejsce? Po pierwsze ze względu na średniowieczny klimat, który zachował się tutaj niemal nienaruszony. Otoczone kamiennymi murami z zachowanymi dwoma, średniowiecznymi bramami, pełne dawnych zabudowań i monumentalnych wież zachwyca i uspokaja. Pomimo dużej ilości turystów można tutaj odetchnąć i poczuć odprężający spokój. Jakby czas w San Gimignano naprawdę stanął w miejscu.

Ciężko było nam opuścić to miasteczko, dlatego spędziłyśmy tu w zasadzie cały dzień. Najpierw nieśpiesznie włócząc się jego uliczkami, by na koniec wejść na najwyższą z średniowiecznych wież i podziwiać panoramę. Pokonanie schodów nie należy do najprostszych, gdyż wieża liczy 52 mety wysokości, ale warto pokonać wszelkie trudności dal takich widoków.

Ale czemu Manhattan?

Dlaczego San Gimignano nazywany jest Manhattanem? Odpowiedź jest prosta: duże zagęszczenie wież (tutaj zachowało się ich 14, podczas gdy w większości miast nie ocalała ani jedna). Bogaci mieszkańcy grodu budowali je w czasach średniowiecza nie tylko by zapewnić sobie schronienie podczas najazdów, ale także by pokazać swoją wielkość i majątek. Były swojego rodzaju formą pokazania się przed innymi. W przeszłości istniało tutaj aż 72 wież obronnych.

Na uwagę w San Gimignano zasługuje również Piazza della Cisterna z zabytkową studnią pośrodku. Wokół znajdują się liczne restauracyjki z wystawionymi na zewnątrz stolikami, sklepiki z pamiątkami oraz pysznymi, lokalnymi wyrobami. Drugi i również konieczny do zobaczenia to Piazza Del Duomo, gdzie liczni turyści przysiadają na schodach w cieniu kościoła Collegiata di San Gimignano. Tu również nie brakuje klimatycznych restauracji i sklepików z pamiątkami.

San Gimignano to czysty, niezmącony gwarem klimat prawdziwej Toskanii. Urokliwe, otoczone kamiennymi murami miasteczko w którym niemal wyczekuje się średniowiecznego zgiełku. Miejsce, gdzie w zupełności zachował się dawny klimat i próżno tu szukać śladów nowoczesności. Polecam wszystkim zatrzymać się w tym pięknym i tajemniczym toskańskim miasteczku, które z pewnością zachwyci nawet najwybredniejszych podróżników.

Z filiżanką kawy to moje własne miejsce w sieci. Zapraszam Cię do mojego świata, usiądź wygodnie i napij się ze mną filiżanki aromatycznej kawy. Jestem autorką lifestylowego bloga www.zfilizankakawy.tv, gdzie dzielę się z Wami wszystkim co mnie fascynuje i co jest dla mnie ważne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *