Wnętrza

Jak pielęgnować kamienny zlew?

Zanim zdecydowałam się na kupno i montaż kamiennego zlewu w mojej kuchni, dużo szperałam na temat jego impregnacji. Niektórzy odradzali mi tego typu zlew, tłumacząc że szybko zachodzi brudem i zmienia swój pierwotny kolor. Rozważałam więc kupno zlewu z innego tworzywa, ale tak nprawdę jedyn, które skradły moje serce to były właśnie te  kamienia.

Dlaczego nie kamienny zlew?

Złe opinie dotyczące kamiennego zlewu i trudności w utrzymaniu jego ładnego wyglądu biorą się stąd, że kupujący nie zawsze są informowani jak go pielęgnować. Takiego zlewu nie wystarczy porządnie myć co kilka dni i dobrze spłukiwać resztki jedzenia czy napojów, które mogą go odbarwić. Taka pielęgnacja jest niewystarczająca i w istocie kończy się tym, że kamienny zlew po kilku miesiącach nie wygląda już świeżo. W szczególności jasny kamień szybko odbarwia się od wszelkich kolorowych płynów, które w nim lądują każdego dnia. 

Jak pielęgnować zlew kamienny, by długo wyglądał jak nowy?

Przede wszystkim prócz dokładnego mycia go delikatnymi środkami, należy go po osuszeniu zaimpregnować olejem. Wystarczy nasączyć bawełnianą ściereczkę zwykłym olejem spożywczym i dokładnie wetrzeć go w zlew. Delikatna warstwa oleju zabezpieczy zlew przed brudem, nawilży go i sprawi, że będzie nie tylko pięknie się prezentował. Będzie on przede wszystkim odporny na zabrudzenia.  Mój zlew służy mi już ponad rok i wciąż wygląda jak nowy. Nie ma na nim ani jaśniejszych ani ciemniejszych śladów czy plam.

Kamienny zlew to piękny i solidny akcent w każdej kuchni. Mój jest doskonale dopasowany kolorem do drewnianego blatu, a odpowiednio pielęgnowany będzie służył przez lata. Warto paiętać, żeby zawsze spłukiwać wszelkie ciece i resztki, które w nim zalegają oraz by czyścić go na tyle często, na ile tego potrzebuje. Wprawdzie po imregnacji olejem nie wymaga on tak częstego mycia. Należy jednak pamiętać by minimum raz w tygodniu czyscić go detergentem. 

 

Z filiżanką kawy to moje własne miejsce w sieci. Zapraszam Cię do mojego świata, usiądź wygodnie i napij się ze mną filiżanki aromatycznej kawy. Jestem autorką lifestylowego bloga www.zfilizankakawy.tv, gdzie dzielę się z Wami wszystkim co mnie fascynuje i co jest dla mnie ważne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *