Podróże

8 rzeczy, które musisz zrobić w Sandomierzu

W Sandomierzu byłam już dwukrotnie, a ostatnia wizyta to były odwiedziny po latach. I tym razem Sandomierz – królewskie miasto urzekł mnie i oczarował. Kolorowy, zadbany, pełen kwiatów, z urokliwymi brukowanymi uliczkami jest absolutną perełką naszego kraju. Jeśli macie możliwość zatrzymać się tam na dłużej – koniecznie skorzystajcie z okazji. 

8 rzeczy, które musisz zrobić w Sandomierzu

Po pierwsze pospacerować jego brukowanymi uliczkami centrum i wokół niego. Najlepiej wprost z Bramy Opatowskiej skierować się przez centrum, obok pięknej Bazyliki Katedralnej aż do zamku. Docierając do zamku królewskiego znajdującego się na wzniesieniu warto przejść się wokół, by móc podziwiać winnice i przepływającą w dole Wisłę. Jeśli macie więcej czasu, warto na pewno skorzystać z ofert oprowadzania po winnicach. My doświadczyliśmy tej wyjątkowej przygody w winnicy Lipowiec na Roztoczu. Polecam!

8 rzeczy, które musisz zrobić w Sandomierzu

8 rzeczy, które musisz zrobić w Sandomierzu

winnice Sandomierz

Po drugie przejść przez furtę dominikańską tzw. Ucho Igielne czyli jedyną zachowaną z dwóch, które obok czterech bram prowadziły do miasta. Furta to bardzo wysokie i bardzo wąskie przejście między ceglanymi murami. Z jednej strony prowadzi nas do uroczego ryneczku z pięknym ratuszem, z drugiej na zielony skwerek.

Ucho Igielne Sandomierz

Po trzecie przejść się niezwykłą i piękną trasą podziemną, słuchając opowieści przewodnika o jej zawiłej historii. Podziemna Trasa Turystyczna to niegdysiejsze składy kupieckie, które drążone były w miękkiej skale znajdującej się zaraz pod miastem. W swej świetności osiągały nawet 15 m głębokości stając się kilkukondygnacyjnymi piwnicami. Niestety, przez zmieniające się czasy – ruch uliczny, ciężkie samochody dostawcze, nowe zabudowania, stały się przyczyną wielu katastrof przez co większość z nich została zabetonowana. 

Podziemna Trasa Turystyczna Sandomierz

Po czwarte zobaczyć panoramę miasta z tarasu widokowego Bramy Opatowskiej. Choć tym razem nie udało nam się zaliczyć tej atrakcji, polecam gorąco ten punkt wycieczki po mieście.

Brama Opatowska

Po piąte, po zaliczeniu widoku z Bramy polecam w okolicy przepyszne gofry w Sandomierskiej Manufakturze Przyjemności. A jeśli macie ochotę na solidniejszy posiłek, to konieczna wizyta w pierogarni Świat Pierogów na ulicy Sokolnickiego. Zaskoczy Was morzem przeróżnych smaków. 

Manufaktura Przyjemności Sandomierz

Po szóste, zaliczyć spacer spektakularnym Wąwozem Królowej Jadwigi. Monumentalny wąwóz znajdujący się między kościołem świętego Jakuba a kościołem świętego Pawła uznany jest za pomnik przyrody i znajduje się pod ochroną. Wyrastające z ziemi ogromne, zdrewniałe korzenie drzew i chylące się nad wąwozem wierzchołki drzew pobudzą wyobraźnię każdego.

Wąwóz Królowej Jadwigi

Po siódme, Góry Pieprzowe! Widok na meandry i zakola Wisły oraz spacer falistą, lekko wzniesioną krawędzią jej doliny to bardzo przyjemne dla oczu przeżycie. Na samym szczycie znajduje się piękny sad wiśniowy oraz ławeczki, na których można odpocząć i nacieszyć oczy panoramą Sandomierza. 

Góry Pieprzowe Sandomierz

Po ósme, rejs statkiem po Wiśle. Żeglując można podziwiać miasto z zupełnie innej perspektywy. Widok na strzeliste wieże kościołów, zamek, migoczące w oddali wzniesienie Gór Pieprzowych ze statku to atrakcja dla całej rodziny.

co zobaczyć w Sandomierzu

Dlaczego warto do Sandomierza?

Sandomierz to jedno z tych miast, które Cię zaskoczy. Choć wydaje się małe i niepozorne, to w rzeczywistości jest ewenementem na naszą skalę. Przywodzi na myśl miasteczka południowych, gorących państw, gdzie bluszcz obrasta kamienice, a wszędzie pełno kwiatów. Bruk na ulicach, kawiarniane ogródki, wesoły gwar i wyjątkowa czystość oraz zadbanie miasta przenosi w zupełnie inny krąg kulturowy. Trochę jakby ktoś zabrał Cię na wycieczkę do Włoch czy Hiszpanii. Trochę w miniaturze, trochę mniej gorących i głośnych klimatów, ale podobnych aurą i stylem.

co zobaczyć w Sandomierzu

Z filiżanką kawy to moje własne miejsce w sieci. Zapraszam Cię do mojego świata, usiądź wygodnie i napij się ze mną filiżanki aromatycznej kawy. Jestem autorką lifestylowego bloga www.zfilizankakawy.tv, gdzie dzielę się z Wami wszystkim co mnie fascynuje i co jest dla mnie ważne.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *