Ślub w plenerze – co musisz wiedzieć żeby go zorganizować? Formalności, porady, dokumenty.
Organizacja ślubu w plenerze wcale nie jest tak prosta jak mogłoby się wydawać. Choć nasze prawo pozwala obecnie bez przeszkód zawrzeć związek małżeństwo poza Urzędem Stanu Cywilnego, to jednak potrzeba spełnić określone wymogi, żeby dostać na to pozwolenie. Mnie od zawsze marzył się ślub w bajecznie pięknym miejscu i najlepiej na łonie przyrody. Choć końcowo marcowa data ślubu mogła nas zaskoczyć pogodą, to jednak zaryzykowaliśmy, by ceremonię odbyć w plenerze.
Miejsce ceremonii
Żeby móc zawrzeć ślub w plenerze muszą zostać spełnione określone wymogi. Przede wszystkim miejsce ma spełniać wszelkie warunki bezpieczeństwa, po drugie zapewniać uroczystą formę wydarzeniu. Co za tym idzie, nie może być to miejsce niebezpieczne jak szczyty górskie czy też uwłaczające godności urzędnika i państwa. Miejsce docelowe musi spełniać warunki formalne tak by każdy dotarł tam bezpiecznie, dokumenty nie uległy zniszczeniu, a godło i flaga państwowa znajdowały się w godnym miejscu. Wybierając więc miejsce na ślub w plenerze musimy przemyśleć i wziąć pod uwagę czy nie znajduje się ono na wysokości, w niebezpiecznym miejscu, czy teren wokół wygląda dobrze, czy jest to miejsce, w którym w sposób godny może odbyć się tak podniosła uroczystość jak ślub. Kiedy miejsce zostanie już przez nas wybrane, musi ono zostać zaakceptowane przez kierownika USC. Jeśli zgoda zostanie wydana musimy zadbać o odpowiednią oprawę miejsca. Co to oznacza? Flaga, godło, nagłośnienie (u nas nie było konieczne). By w wybranym przez nas miejscu mogła odbyć się ceremonia zaślubin, koniecznym jest umiejscowienie flagi po lewej i godła po prawej stronie stołu, przy którym podpisywane będą dokumenty. O to kwestie muszą zadbać narzeczeni.
Wymagane dokumenty
By dostać ślub w plenerze trzeba wystąpić o to z wnioskiem do USC. Nasza przygoda związana ze ślubem w plenerze jest naprawdę niezwykła. Jesteśmy pierwszą parą w historii mojej gminy, która taki ślub otrzymała. Początkowo kierownik urzędu był niechętny wobec naszego pomysłu. Po rozmowie z burmistrzem i naszym zapewnieniom, że wybrane przez nas miejsce jest doskonałe na taką ceremonię, udało się dostać zgodę. Złożyliśmy więc typowe dokumenty, które wypełniają narzeczeni przed ślubem oraz dodatkowy wniosek o udzielenie ślubu w plenerze. W nim zacytowaliśmy ustawy i rozporządzenia na podstawie których chcemy zawrzeć związek małżeński poza USC. Zapewniliśmy o podniosłości i bezpieczeństwie miejsca oraz od razu zawnioskowaliśmy o wybraną datę i godzinę. Przykłady takich wniosków można znaleźć w internecie. Przede wszystkim trzeba zawrzeć dane przyszłych małżonków, adres miejsca gdzie planujecie wziąć ślub oraz podstawę prawną:
- ustawa z dnia 28.11.2014 r. prawo o aktach stanu cywilnego
- ustawa z dnia 25.02.1964 r. Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy
- ustawa z dnia 14.06.1960 roku Kodeks Postępowania Administracyjnego, ustawa z dnia 16.11.2006 r. o opłacie skarbowej
- rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28.09.2007
- ustawa z dnia 10.05.2018 o ochronie danych osobowych).
Koszt ślubu w plenerze
Jeśli chcesz wziąć ślub w plenerze musisz przygotować się, że taka impreza będzie kosztować Cię 1000 zł więcej niż typowa ceremonia cywilna. Pieniądze te przeznaczone są na potrzeby gminy. Uważam, że warto odżałować te dodatkowe koszta biorąc pod uwagę jak piękna jest ceremonia w plenerze. Ja wymarzyłam sobie ceremonię w miechowskim, zabytkowym Dworku Zacisze, a dokładniej przed wejściem do niego, pod stylowym zadaszeniem. Dzięki uzyskanej przez USC zgodzie mieliśmy wymarzony ślub na łonie natury, w pięknym, zabytkowym miejscu. Co więcej, przetarliśmy szlaki innym parom w naszej gminie. Mamy nadzieję, że nie będziemy pierwszą i ostatnią parą, które weźmie ślub w tym bajecznym Dworku.
2 komentarze
Ślub w plenerze
Gratulujemy determinacji i odwagi w realizowaniu swoich
marzeń!
Z filiżanką kawy
Dziękujemy <3