Uroda,  Zdrowie

Ocet jabłkowy – jak go stosować?

Znacie to powiedzenie? An apple a day, keeps a doctor away. Cenne właściwości jabłek znane są od dawna, ale jest jeszcze jeden, niezwykle wartościowy produkt uzyskiwany z jabłek i posiadający dodatkowe, cenione własności. Ocet jabłkowy. 

Ocet jabłkowy to bogactwo minerałów takich jak: żelazo, fluor, potas, wapń, miedź, magnez, fosfor, siarka, krzem, witamin z gruby B, witaminy A, C, E, P, bioflawonoidów, betakarotenu, pektyn, kwasu mlekowego, cytrynowego, octowego i propionowego. Dzięki zawartości betakarotenu będzie nie tylko sprzymierzeńcem zdrowej opalenizny, ale także młodej skóry, gdyż betakaroten chroni przed wolnymi rodnikami. Obecność witaminy C i flawonoidów, które ułatwiają jej przyswajanie wpłynie pozytywnie na układ odpornościowy i zdolność regeneracji organizmu (o wszechstronnych właściwości witaminy C). Krzem to antyrakowa bomba, pierwiastek który wzmacnia skórę i paznokcie, przeciwdziała wypadaniu włosów i odbudowuje je, żelazo przeciwdziała anemii, witaminy z gruby B oraz magnez są cennym składnikiem diety osób zestresowanych i zmęczonych. Jednym zdaniem, ocet jabłkowy to remedium na wiele dolegliwości i naturalne wzmocnienie organizmu od wewnątrz.

Jest jednak jeszcze jedna, słynna cecha octu jabłkowa, za którą od wieków kochają go kobiety: ułatwianie odchudzania. Ocet jabłkowy ma zdolność odtruwania i oczyszczania organizmu, działa moczopędnie, hamuje apetyt (dzięki zawartości pektyn), poprawia trawienie i spalanie tłuszczów. Picie szklanki wody z łyżeczką octu przed lub w trakcie posiłku sprawia, że szybciej odczuwamy sytość. Co więcej, hamuje apetyt na słodycze. Za większość z odchudzających właściwości octu odpowiedzialny jest kwas octowy. Dzięki niskiemu pH zakwasza on sok żołądkowy, co jest czynnikiem decydującym o wstępnym trawieniu białka, ponadto pobudza ruchy jelit, co przyspiesza transport pokarmu, z którego znaczna część tłuszczu zamiast wchłonięciu ulega wydaleniu. Co ciekawe, kwas octowy “dezynfekuje” nerki oraz drogi moczowe, odtruwa cały organizm, o czym doskonale wiedzą zwierzęta. Chore zwierzaki jeśli odnajdują owoce, instynktownie czekają aż zaczną one gnić i fermentować i dopiero wtedy odżywiają się nimi. Wyczuwają one bowiem, że kwas octowy wytworzony w trakcie fermentacji jest wrogiem bakterii.
 
Ocet jabłkowy to także niezawodny sposób na przeziębienie oraz ból gardła. Płukanie gardła rozcieńczonym octem szybko pomoże nam rozprawić się z bólem oraz stanem zapalnym wywołanym przez bakterie. Ocet jabłkowy ma także zdolność rozpuszczania śluzu zalegającego w drogach oddechowych. Najlepiej jednak stosować go profilaktycznie w sezonach przeziębieniowych, co uchroni nas przed atakami wirusów i bakterii. 

Ocet jabłkowy ma także świetne działanie zewnętrzne. Dzięki zdolnościom przeciwzapalnym i oczyszczania skóry, świetnie nada się jako tonik dla skóry trądzikowej. Ponadto wyraźnie wygładza i napina skórę, dodaje jej świeżego blasku, ujędrnia ją. Nadaje się także do ożywczych kąpieli ziołowo- octowych (1/2 listra octu, 1/2 litra wody, 100 gram ulubionych, suszonych ziół gotujemy 10 minut ale nie doprowadzając do wrzenia, odstawiamy na kolejne 10 by zioła naciągnęły, przecedzamy i dodajemy do kąpieli), może być składnikiem domowych kremów, maseczek, pilingu, świetnie sprawdzi się do domowej parówki (proporcje 1:1 z wodą), która otworzy pory skóry i przygotuje ją do dalszych zabiegów. Ocet jabłkowy stosowany do płukania włosów sprawi, że będą lśniące i miękkie, gdyż ma on zdolność domykania łusek włosa. Wraz z sokiem z cebuli upora się z plamami starczymi pojawiającymi się na dojrzałej skórze, doskonale radzi sobie ze zrogowaceniami na piętach (w postaci okładów pozostawionych na całą noc) oraz szorstką, podrażnioną skórą.

Octowy napój na ogólne wzmocnienie całego organizmu:

dwie łyżeczki od herbaty octu jabłkowego
dwie łyżeczki do herbaty naturalnego miodu
szklanka wody
Wszystko mieszamy aż do całkowitego rozpuszczenia miodu. Możemy pić ten napój na czczo lub na pół godziny przed posiłkiem raz dziennie- jeśli działamy profilaktycznie.

Octowa herbatka na odchudzanie:
litr naparu z rumianku lub mięty pieprzowej
łyżka stołowa octu jabłkowego
2 łyżki stołowe soku z cytryny
4 łyżki stołowe miodu
 

Po wymieszaniu chłodnych składników możemy pić jako orzeźwiającą lemoniadę z lodem, najlepiej pół przed posiłkami.

ocet jabłkowy na odchudzanie

Z filiżanką kawy to moje własne miejsce w sieci. Zapraszam Cię do mojego świata, usiądź wygodnie i napij się ze mną filiżanki aromatycznej kawy. Jestem autorką lifestylowego bloga www.zfilizankakawy.tv, gdzie dzielę się z Wami wszystkim co mnie fascynuje i co jest dla mnie ważne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *