Podróże

Brno – niedoceniona perełka Czech

Brno – niedoceniona perełka Czech – to drugie co do wielkości miasto w Czechach, tak często pomijane i zapominane na turystycznych szlakach. Dlaczego warto się tam wybrać i czego można spodziewać się po tym miejscu? Dziś podzielę się z Wami moimi wrażeniami.

Brno było ostatnim przystankiem naszej objazdowej podróży. Mieliśmy na niego zaplanowany cały dzień, ale gospodarz, u którego nocowaliśmy odwiódł nas od tego pomysłu. Polecił nam zwiedzenie okolicznych jaskiń i nie skupianie się na Brnie. Po spacerze w tym mieście tylko utwierdziłam się w przekonaniu jak niedocenionym miastem jest Brno. Niedocenionym nawet przez jej mieszkańców. Nie żałuję zwiedzania jaskini, zobaczenia Macochy czy spaceru po pachnących lesie, ale mam ogromny niedosyt Brna. To miasto jest zdecydowanie warte dłuższego eksplorowania niż jedno popołudnie. Zobaczcie dlaczego.

Zabytkowe centrum Brna

Na zdjęciu poniżej znajduje się Plac Wolności pełniący funkcję rynku. Prowadzi do niego piękna ulica Masarykova. Przechadzając się tymi okolicami miałam wrażenie, że znajduję się bardziej w Austrii niż Czechach. Monumentalne zabudowania i piękne fasady tchną mocno germańskimi wpływami. Zabudowa centrum zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Włócząc się uliczkami w ten słoneczny dzień (który niestety szybko zakończył się deszczem) mieliśmy okazję zobaczyć jak Brno tętni życiem. Skrzypaczka ćwicząca na pięknym balkonie, sceny rozkładane w różnych miejscach, performance artystów. Muzyka wylewała się z wielu zakrętów, nie wspominając o kuszących zapachach potraw, deserów i kawy. Można tu spędzić bardzo intensywny czas, nie ruszając się poza ścisłe centrum. 

Brno - niedoceniona perełka Czech

Brno na weekend

Brno - ulica Masarykova

Brno - niedoceniona perełka Czech

Brno na weekend

Brno - niedoceniona perełka Czech

 

 

Brno-miejsca,które warto zobaczyć

Choć nasz spacer po Brnie trwał zaledwie kilka godzin udało nam się zobaczyć najważniejsze punkty miasta. Spacer warto zacząć w centrum, a później przejść się ulicą Masarykovą, tak by dotrzeć do Katedry św. Piotra i Pawła. Choć sama nie jestem wielką pasjonatką kościołów, to ten zasługuje na uwagę. Jego strzelista i niemal koronkowa zabudowa oraz piękne witraży to połączenie pełne wdzięku, lekkości i elegancji, która jednocześnie poraża. Wnętrze kościoła – choć barokowe – ma wiele elementów stylu neogotyckiego. Warto tu wstąpić choć na chwilkę, w szczególności w słoneczny dzień. 

Brno - niedoceniona perełka Czech

Brno - niedoceniona perełka Czech

Kolejnym ważnym punktem na mapie Brna jest oczywiście  zamek i twierdza Špilberk. To stąd rozciąga się widok na panoramę miasta i to tutaj toczy się kulturalne życie miasta. Warto wdrapać się na twierdzę, która znajduje się naprawdę blisko centrum oraz miejskiego parkingu podziemnego, na którym polecam zostawić auto wszystkim zmotoryzowanym. Wnętrz nie zwiedzaliśmy, ale obeszliśmy cały dziedziniec oraz część parku, którym otoczone jest wzniesienie. 

Brno - zamek i twierdza

Brno – niedoceniona perełka na weekend

Żeby nacieszyć się Brnem nie wystarczy jedno popołudnie. Tutaj warto wybrać się na cały weekend. Nieśpieszny spacer po pięknym centrum, próbowanie lokalnym potraw i piw, nocne życie miasta to tylko niektóre z tutejszych must-do and must-try. A jeśli znudzi Wam się miasto, okolica ma wiele zajęć rekreacyjnych do zaoferowania. Liczne jaskinie i lasy, o których wspominałam na początku postu na pewno znajdą swoich amatorów. 

Z filiżanką kawy to moje własne miejsce w sieci. Zapraszam Cię do mojego świata, usiądź wygodnie i napij się ze mną filiżanki aromatycznej kawy. Jestem autorką lifestylowego bloga www.zfilizankakawy.tv, gdzie dzielę się z Wami wszystkim co mnie fascynuje i co jest dla mnie ważne.

6 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *