Zdrowie

Czystek – jak go pić

Czystek to zioło, które wraz ze swoją popularnością zyskiwało zarówno rzeszę fanów jak i tych wątpiących, doszukujących się sensacji tam gdzie jej nie ma i próbujących udowodnić, że czystek, który do kupienia jest w sklepach jest bezwartościowy.

Czystek jak każde zioło posiada kilka gatunków. Pokrzywa ma ich pięćdziesiąt, a zioła z rośliny dziurawcowatych to około 400 różnych gatunków. Choć jasnym jest i przekonującym, że co gatunek to trochę inne właściwości, o tyle nie przekonuje mnie argumentowanie, że czystek (Cistus Incanus L.) ma bardzo mało tych, o których pisałam jakiś czas temu i nad którymi rozpływają się ludzie.

Czystek – fakty naukowe

Faktem jest, że czystek to zioło nad którym badania trwają stosunkowo od niedawna i w porównaniu do innych ziół było ich niewiele. Czystek (konkretnie Cictus Incanus L.) został przebadamy w Niemczech, Grecji, Włoszech oraz Maroku pod kątem różnych właściwości.

W roku 1999 w Intytucie Friedrich-Loeffler wykazano rzeczywiste działanie antywirusowe czystka. Badania zostały powtórzone kilkakrotnie, wykorzystywano w nich dwie próbki: z ekstraktem z czystka oraz bez i przebadano p 100 000 do 400 000 wirusów, które wydziela człowiek podczas kichania. We Włoszech wykazano właściwości antyoksydacyjne i przeciwrodnikowe czystka, a w Grecji jego aktywność przeciw drobnoustrojom. Czy przemawiają do mnie te badania? Tak, bardzo, tym bardziej, że działanie czystka sprawdzam już na sobie i rodzinie od kilku miesięcy i mogę zapewnić Was o jego efektach.

czystek właściwości

Kolejnym faktem jest, że zioło (konkretna odmiana Cictus Incanus L.) zawiera dużą ilość polifenoli (podobnie jak zielona herbata czy wino). Jak działają polifenole? Właśnie antyoksydacyjne czyli nie dopuszczają do utleniania się złego cholesterolu oraz hamują powstawanie wolnych rodników.Siłą czystka są jego składniki, które są wszystkim znane, ale występują w takiej konfiguracji i połączeniu, że działają na nasz organizm niezwykle. Przeciwbakteryjne działanie zioła prowadzi prosto do usuwania toksyn, a to do ograniczania brzydkiego zapachu potu i wydzielin ciała. Wszystkie jego opisywane, cudowne właściwości mają swoje wytłumaczenie, a ja jako jego fanka i osoba, która regularnie go pija potwierdzam wspaniały wpływ czystku na zdrowie.

Jak pić czystek żeby jego działanie odczuć na sobie?

Regularnie trzy razy dziennie. Łyżeczkę czystka (na filiżankę/kubek) można zalać trzykrotnie, co oznacza, że warto zaopatrzyć się w specjalny kubek lub zaparzacz. Gdy wstaję rano i zalewam łyżeczkę zioła w specjalnym kubku przeznaczonym do parzenia herbaty.  Po naciągnięciu odstawiam zalane zioło na bok, tak bym mogła użyć tych samych listków jeszcze dwukrotnie tego samego dnia.

Jaki czystek wybrać?

Koniecznie cięty! Mielony czystek może być oszukany i zawierać bezwartościowe gałązki, które w dodatku pogarszają smak herbatki.

Jaki czystek ma smak?

Bardzo łagodny! Jest delikatny w smaku, można pokusić się o stwierdzenie, że smakuje praktycznie jak woda. Zielona herbata czy pokrzywa to herbatki o nieporównanie wyrazistszym smaku, co dla mnie osobiście wcale nie przemawia na ich korzyść. Czystek można dosmaczyć miodem, ksylitolem, sokiem malinowym. Nic nie stoi na przeszkodzie, by go w ten sposób pić czy podawać dzieciom.

Czy warto tak naprawdę pić to zioło?

To pytanie jest zupełnie takiej samej wartości jak pytanie czy warto pić zieloną herbatę. Oczywiście, że warto pić czystek. Jest to zioło, którego nie można przedawkować, nie trzeba robić od niego przerw tak jak od pokrzywy czy skrzypu. A jeśli się nie sprawdzi? Można go przecież odstawić.

Fanką czystka jestem od wielu miesięcy o czym wspominałam już kiedyś w jednym z postów. Sprawdził się na mnie i na mojej córze, której odporność podczas jego picia (chodziła wtedy do przedszkola!) była zaskakująco wysoka. Uważam, że warto spróbować go pić. Jak każde zioło, może on pomóc, a może okazać się dla nas nieodpowiedni, najlepiej sprawdzić to samemu.


 Polecam ten czystek

 

Z filiżanką kawy to moje własne miejsce w sieci. Zapraszam Cię do mojego świata, usiądź wygodnie i napij się ze mną filiżanki aromatycznej kawy. Jestem autorką lifestylowego bloga www.zfilizankakawy.tv, gdzie dzielę się z Wami wszystkim co mnie fascynuje i co jest dla mnie ważne.

30 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *