Blogowanie

Jak robić lepsze zdjęcia?

Pierwsze zdjęcia, które pojawiały się na moim blogu, robione były telefonem. Jedynym zmartwieniem przed sesją do kolejnego posta była kreacja mojej córki, a później narzucenie odpowiedniego filtra. Choć samo robienie zdjęć było szybsze, wygodniejsze i zupełnie niestresujące, to efekt końcowy nie był już tak zachwycający, pomimo wspaniałej obróbki i najróżniejszych filtrów.

Stare porzekadło mówi: “To nie aparat robi zdjęcia, tylko człowiek”. Nie sposób się z tym nie zgodzić. Człowiek bez pojęcia o zasadach fotografowania, nie wyczaruje wspaniałego zdjęcia, nawet z pomocą pełno-klatkowego aparatu i najdroższego obiektywu. Równocześnie jednak, człowiek z zacięciem do fotografii, zrobi bardzo dobre zdjęcia kompaktem czy telefonem i super zdjęcia najlepszym sprzętem. Nie ma co się czarować: lustrzanka z przyzwoitym obiektywem ustawiona w trybie M lub A, nigdy nie będzie miała konkurencji w moim Samsungu.

Nie bez przyczyny fotografowie wciąż kupują Fx-y, zamiast pstrykać zdjęcia smartfonami, z których przecież w Photoshopie wiele można wycisnąć. Jeśli więc znajdujesz się już na etapie porzucania telefonu na rzecz, nawet mocno wysłużonej lustrzanki- to znak że ten post jest dla Ciebie. 

Zanim zaczniesz robić zdjęcia w prelesekcji przysłony (A), czasu (S) lub w pełnym manualu (M), najlepiej poćwicz sobie w trybie P czyli trybie półautomatycznym. Podejrzysz sobie na nim jakie parametry ustawia Twój aparat w konkretnych warunkach oświetleniowych. Zdjęcia na początku rób w dzień, ale nie w pełnym słońcu (słońce w zenicie czy latem między 11 a 13 również odpada), które padając prostopadle z góry tworzy niekorzystne cienie i utrudnia pracę. Najlepiej zaczynaj fotografować późnym popołudniem lub w bardziej pochmurne dni i dopiero kiedy zapanujesz nad światłem, możesz zacząć kombinować z fotografowaniem pod słońce, w południe czy o zmierzchu.

Jednym z ważniejszych parametrów jest ISO. ISO to inaczej czułość na światło. Im wyższe tym większa czułość i możliwość fotografowania w trudnych warunkach oświetleniowych (np. zmierzch), ale równocześnie im jest ono wyższe, tym większe ziarno na zdjęciu (tym bardziej jeśli nie dysponujesz nowoczesnym i profesjonalnym sprzętem). Im jaśniejszy obiektyw (niskie oznaczenie f na obiektywie np. f1.4 oznacza bardzo jasny obiektyw), tym mniejsza zależność od ISO i większe możliwości fotografowania w trudniejszych warunkach.

Wspomniana przeze mnie przysłona (f) decyduje o tym ile światła wpada do obiektywu. Im szerzej otwarta przysłona, tym więcej wpada światła do obiektywu (szeroko otwarta przysłona oznaczona będzie niską wartością np. f1.8, natomiast wysoka wartość oznacza domknięcie przysłony np. f20). Przysłona służy jednak nie tylko do kontrolowania ilości światła wpadającego do aparatu, ale także wyglądu zdjęcia w ogóle. Choć logicznym wydaje się, że w słoneczną pogodę powinniśmy domykać przysłonę do wysokich wartości np. f32, to z drugiej strony musimy pamiętać, że im wyższa wartość f, tym ostrzejszy każdy szczegół zdjęcia. W przypadku fotografowania architektury- jest to dobre rozwiązanie, ale czy tworząc porter zależy Ci na tym, żeby liście na drzewie za modelem były równie ostre jak oko fotografowanego? Portreciści kochają niskie wartości przysłony, a wszystko to związane jest z małą głębią ostrości. Im mniejsza głębia ostrości (mała przysłona np. F1/4) tym tło zdjęcia bardziej rozmyte, a twarz portretowanego wyrazista, dokładnie tak jak tutaj:

Jeśli zależy Ci, by na zdjęciu tło było rozmyte i zwiększasz otwarcie przysłony, musisz czasem otwarcia migawki kontrolować ilość światła wpadającego do obiektywu. Czas naświetlania mierzony jest w ułamkach sekund, co oznacza, że 1/50 s jest dłuższy niż 1/100s. Im krótszy czas, tym mniej światła wpada do aparatu. Wydłużanie czasu otwarcia migawki np. podczas fotografowania o zmierzchu, wymaga użycia statywu, gdyż nawet najdrobniejsze drgnięcie ręki np. podczas naciśnięcia spustu migawki spowoduje efekt poruszonego zdjęcia.
 
Im więcej ćwiczysz, tym lepiej fotografujesz, bo sucha teoria dużo łatwiej przyswaja się podczas praktycznego jej wykorzystania. Robiąc zdjęcia czasami łam zasady: fotografuj pod słońce, z góry, w trakcie ruchu, kombinuj z balansem bieli, kadruj centralnie. Zdarza się, że najładniejsze zdjęcia to te, które łamią wszystkie reguły fotografowania ;).

Więcej zdjęć z poniższej sesji znajdziesz u Eli Milamalim:

Te zdjęcia wykonałam dla marki odzieżowej  Monello:

moda dziecięcamoda dla dziewczynkimoda dla dziewczynki

Z filiżanką kawy to moje własne miejsce w sieci. Zapraszam Cię do mojego świata, usiądź wygodnie i napij się ze mną filiżanki aromatycznej kawy. Jestem autorką lifestylowego bloga www.zfilizankakawy.tv, gdzie dzielę się z Wami wszystkim co mnie fascynuje i co jest dla mnie ważne.

20 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *