Dziecko

Domowe eksperymenty – zabawy dla dzieci, które zainteresują chłopców i dziewczynki

Melania uwielbia gry planszowe, kolorowanki, puzzle i zwyczajne zabawy w dom, szkołę czy lalkami. Jednakże kiedy mówię, że dziś zrobimy coś same albo pobawimy się w eksperymenty, na jej twarzy momentalnie pojawia się zachwycony uśmiech. Melania, jak każde dziecko, uwielbia odkrywać świat i poznawać nowe rzeczy. Wspólne gotowanie i pieczenie to również doskonała zabawa, w której moja córka chętnie uczestniczy, jednakże nie ma jak eksperymentowanie. Cała otoczka związana z ich przygotowaniem i późniejsza wspólna przygoda, sprawiają że moja córka zawsze z niecierpliwością na nie czeka. Dziś poddaję pomysł na trzy naprawdę proste eksperymenty, które zagwarantują dobrą i długą (w przypadku pierwszego i trzeciego pomysłu) zabawę.

Domowa ciastolina:

Mąka ziemniaczana zmieszana z wodą w proporcji 1:1 staje się tzw. cieczą nienewtonowską. Jej właściwości zmieniają się zależnie od siły z jaką na nią działamy. Jej nazwa pochodzi stąd, że przeczy prawu Newtona o cieczy. Tym razem jednak proponuję połączyć skrobię z balsamem do ciała w proporcji 2:1. Mieszanka zamieni się w domową ciastolinę. Dodając do niej barwniki spożywcze (lub jak w naszym przypadku kakao) zagwarantujemy dzieciakom zabawę na długi czas, a frajda z własnoręcznego wykonania masy sprawi, że zabawa będzie jeszcze weselsza.

eksperymenty dla dzieciciastolina z mąki ziemniaczanejdomowa plastelinadomowa ciastolina

Znikający atrament:

Potrzebne nam będą dwa słoiki, szklanki lub inne przezroczyste flakony, nabój z atramentem, ocet oraz zimna i gorąca woda. Do szklanki z zimną wodą dodajemy 3 krople atramentu i obserwujemy co dzieje się z cieczą. Następnie mieszamy roztwór sprawiając, że woda zmienia kolor na jednolity. To samo robimy w przypadku szklanki z wrzątkiem – tutaj jednak woda wciąż pozostaje bezbarwna. Następnie pozwalamy dziecku dolać octu do pojemnika z wrzątkiem i atramentem. Woda w magiczny sposób odzyskuje barwę, a nasze pociechy odkrywają jak zmieniają się właściwości substancji zależnie od ich temperatury czy dodanych do nich płynów.

Kolorowe mleko:

Do tego eksperymentu  potrzebny będzie talerz, mleko, bibuła lub barwniki spożywcze w płynie, płyn do mycia naczyń oraz patyczek do czyszczenia uszu. Na głęboki talerz wlewamy mleko. Następnie stopniowo dodajemy barwniki lub wodę zabarwioną bibułą i obserwujemy jak na powierzchni mleka tworzy się tęczowa tafla. Następnie moczymy patyczek w płynie do naczyń i bardzo delikatnie dotykamy nim powierzchni mleka. W tym momencie barwniki powinny zacząć wirować tworząc na mleku kolorowe esy-floresy.

Z filiżanką kawy to moje własne miejsce w sieci. Zapraszam Cię do mojego świata, usiądź wygodnie i napij się ze mną filiżanki aromatycznej kawy. Jestem autorką lifestylowego bloga www.zfilizankakawy.tv, gdzie dzielę się z Wami wszystkim co mnie fascynuje i co jest dla mnie ważne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *